Студеноводни риби е сборно несистематично наименование, използвано в рибовъдството за някои от видовете риби от семейство Пъстървови. В разговорния език те се наричат пъстърви, като групата обикновено включва дъговата пъстърва, балканската пъстърва, сивена и хибридите между тях.
Сьомговата пъстърва не е "просто американки вид", а хибрид, плод на дългогодишни творчески усилия на екип югославски учени-генетици. Става дума за адаптирана форма на американската пъстърва, размножаваща се в горното течение на Бели Дрин.
Шаранът е типичен представител на костните риби. Той спада към семейството на каракудата, скобар, червеноперка. Шаранът е сладководна риба, която достига до 120 cm на дължина и до 35 kg на тегло.Днес шаранът се отглежда често в язовирни и други водоеми.
Бялата риба, наричана в някои райони на България също сулка и якбалък, е вид хищна сладководна риба. Разпространена е във водоемите в България.Тялото и главата са силно удължени. Има голяма уста, здрави челюсти и остри зъби. Нараства бързо, достига 10-20 kg при средно тегло 3-5 kg.
Сомът, още европейски сом, е сладководна риба, чието тяло е без люспи. На дължина вероятно достига до 5m, а на тегло – до 300kg (тези данни са от стари публикации и не са доказани). Официалният рекорд е 134,97kg – на сом, уловен в река По, Италия, през 2010г.
Белият амур е риба, пренесена в България от Русия, като родината ѝ са реките Амур и Усури в Далечния изток. Оттам, поради изключително ценните си стопански качества и най-вече бързия темп на растеж, рибата е изкуствено разселена в Европа и Америка. В България първите амури са внесени още през 1964 г.
Каракудите, наричани също караси или таранки, са род сладководни риби от семейство шаранови. В България се срещат два вида – Сребриста каракуда и Златиста каракуда. Обитават застояли или не много бързи води. Тялото е сравнително по-високо от това на шарана, но за разлика от него нямат мустачки и размерите са по-малки.